מהירות גלישה הוט
דרכון פורטוגלי מחיר
אזרחות פורטוגלית
איביי בעברית, אלי אקספקס
לאומי באינטרנט, בנק לאומי כניסה לחשבונך, כלי זמר תלפיות
מונוניט
turboforex отзывы
турбофорекс отзывы
04 Jan 2010

İshale Ne İyi Gelir

Uncategorized
0 Comment

İshal Tedavisinde Antibiyotik Kullanılır mı?

quantum-system
квелли каталог
libertex отзывы
İshalin en sık gözlenen nedenleri şunlardır:. İshal bakteriyel enfeksiyon nasioluo.com gibi geçici bir durum veya bağırsak hastalığı gibi süregelen bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir.


Çocuk ve Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

İshal, mevsim geçişlerinin gerçekleştiği dönemlerde hassaslaşan insan vücudunda nasioluo oluşan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ishal nasıl geçer? sorgusu mevsimlerin geçiş evrelerinde her insanın cevabını bilmek isteyeceği bir soru haline dönüşür..


İshal Tedavisi

Sık tuvalete ishal nasıl geçer gitme durumunda, dışkılama sulu değilse bu tablo genellikle ishal değildir. Yaz döneminde sıklıkla karşılaşılan yaz ishali, en çok 0-5 yaş grubundaki çocukları etkiler. İshale kusma da eşlik ediyorsa çocuk yeterince beslenemediği ve sıvı alamadığı için vücudunda hızlı bir sıvı kaybı olabilir. Bu duruma mutlaka dikkat edilmesi gerekir.. Sıvı kaybını anlayabilmek için çocuğun ne kadar idrar yaptığına ve idrarında bir azalma olup olmadığına bakılmalıdır. Çocuklarda ishale kusma ve ateş eşlik ediyorsa, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Anne sütü alan bebeklerde 6-7’den fazla, anne sütü almayan çocuklarda ise 3’den fazla sulu dışkılama, ishal olarak kabul edilmektedir. Kimi zaman yaz ishaline kusma da eşlik edebilmektedir. Önemli olan çocukta sıvı kaybı olup olmadığının takip edilmesidir. Ateşi olmayan, kusmayan, ishalli çocuklar evde tedavi edilebilir.


Uzun Süren İshal Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Dondurma, çikolata gibi çabuk eriyen ve bozulabilen yiyecekler de çocuklarda ishale yol açabilir. Hava sıcaklıklarının giderek artması ile bakteriyel enfeksiyon ajanları da besinlerde kolay ve hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Besinlerin saklanma koşullarına bağlı olarak mikroplarda ve ürettikleri toksinlerinde artış görülmektedir. Bunun için uzun süre dışarıda açık bir şekilde beklemiş olan gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Bu enfeksiyon içeren besinleri tüketen çocuklar, genellikle gastroenterit olarak bilinen ishal durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle tatilde açık büfelerde uzun süre dışarıda kalmış süt, krema, mayonez, et içerikli yiyecekler çocuklarda ishale neden olabilir, çocukları bu besinlerden uzak tutmak gerekir. Bu konuda da dikkatli olunmalıdır..


İshal Nedir?

Rotavirüs, Norwalk, Astro virüs gibi virüsler antibiyotikle tedavi edilemez. İshale sebep olan birçok farklı mikrop vardır. Campylobacter, Salmonella, Shigella ve Escherichia coli gibi bakterilerin sebep olduğu ishaller ise antibiyotikle tedavi edilebilir; fakat genellikle bakteri belirlenene kadar kişi zaten iyileşmeye başlamış olur..


Yaz İshali Nedir?

Çocukluk çağı ishallerinin büyük çoğunluğunun virüslere bağlı olduğunu ve 3-6 gün içinde kendiliğinden düzelebilir. Ancak içinde kan ve mukus olan dışkılama, yüksek ateş ve şiddetli karın ağrısı ile seyreden ishal vakalarında antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bu ilaçların ishalin kesilmesine katkısı olmadığı gibi, bazen ciddi zararlara yol açmaktadır.. Genel olarak ishalli çocuklara herhangi bir ishal kesici ilacın verilmesine gerek yoktur. Antibiyotikler virüsleri öldürmediğinden ishal vakalarının çoğunda antibiyotik kullanımına ihtiyaç yoktur. Antimikrobiyal tedavi gereken bakteriyel ve protozoal ishallerinde uygun tedaviye başlanır. Doktora danışılmadan kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır.


İshal Tedavisi

Yaz aylarında ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlar genellikle; ateş, kusma, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleriyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ailelerin, çocuklarındaki ishal ve kusmanın şiddetine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu sebeple çocuklara bol su ve ayran, meyve suyu gibi içecekler verilerek kaybedilen sıvının tekrar alınması sağlanmalıdır.. İshal ile birlikte kusma, vücutta ciddi oranda sıvı kaybına yol açmaktadır. Önlem alınmadığında ise vücuttan fazla miktarda sıvı kaybı ile birlikte akut böbrek yetmezliğine yol açabilecek ciddi tablolar ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki ateş bazen 39 derecenin üzerine çıkabilmektedir. Bu dönemde çocuklar için asıl tehlikeli olan durum, ishal ve kusmadır. İshale kusma eşlik ettiğinde, çocuk yeterince beslenemediği ve sıvı alamadığı için vücudundaki gerekli sıvı miktarı da dengelenemez.


Yaz İshali Nedir?

Daha ağır durumlarda kişi ağızdan beslenemiyorsa, ateş varsa ve ishal 24 saatten uzun sürdüyse mutlaka hastane şartlarında damar yolu ile sıvı ve elektrolit takviyesi yapılmalı, dışkı incelemesi yapılarak tedavi planlaması yapılmalıdır. Bu dönemde yağlı ve lifli gıdalardan kaçınmak gerekir. Bunun yanı sıra ishal süresince doğru beslenme çok önemlidir. Patates ve muz, potasyum kaybını önlemek açısından en önemli gıdalardır. Çorba, haşlama, püre, makarna ve pirinç tüketilmelidir. İshal tedavisinin en önemli kısmı sıvı ve elektrolit kaybını önlemektir.. İshalde genel durumun iyi olduğu, bulantı ve kusmanın olmadığı hastalarda 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve hazırlanan karışım sık aralıklarla içilir.


İshal Tedavisi

Vücudun %10’luk kısmında bir sıvı kaybı yaşanıyorsa, belirtiler daha şiddetli ortaya çıkar. İshal belirtileri, rahatsızlığın şiddetine göre sıralanmaktadır. Eğer kişi az miktarda bir sıvı kaybetmişse daha çok susuzluk olarak kendini gösteren şikayetler, orta derece bir sıvı kaybında ise ağızda kuruma, huzursuz ruh hali ve idrar miktarında azalma gibi belirtiler görülebilir. Buna göre en sık görülen ishal belirtileri şöyledir;.

[top]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>